fbpx

Telefon :+48 505 709 039   Adres email: kontakt@tervita.pl

środa, 22 czerwiec 2022 23:13

Jak ćwiczyć z dzieckiem logopedię?

Opóźniony rozwój mowy czy też różnego rodzaju wady wymowy to spory problem, z którym boryka się w dzisiejszych czasach naprawdę spora liczba dzieci. To istotna przeszkoda w kontekście prawidłowego rozwoju dziecka, z którą należy walczyć. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom logopedycznym można znacząco wpłynąć na aparat mowy i nawet całkowicie usunąć wadę wymowy u dzieci. Sprawdź, jak ćwiczyć język i ułożenie warg podczas wspólnych zabaw! To zadanie dla całej rodziny, a przy tym często dobra zabawa.

 

Spis treści

Podjęcie się terapii logopedycznej

Co dają ćwiczenia logopedyczne?

Wykonywanie ćwiczeń logopedycznych

Zwalczanie wady wymowy

Regularne ćwiczenia przynoszące rezultaty

Ćwiczenia z dzieckiem w domu

Ćwiczenia mięśni twarzy

Ćwiczenia oddechowe

Odpowiednia tonacja głosu

Zabawy logopedyczne

Profesjonalne zajęcia logopedyczne w gabinecie

Jak często wykonywać ćwiczenia?

Ile trzeba czekać na efekty?

Podsumowanie

 

Podjęcie się terapii logopedycznej

Prawidłowy rozwój mowy to bez wątpienia istotna kwestia w życiu każdego kilkulatka. Od najmłodszych lat warto zadbać o to, by dziecko wysławiało się prawidłowo. Terapia logopedyczna to idealne rozwiązane dla dziecka u którego występuje wada wymowy. Logopeda podpowie, jak ćwiczyć poszczególne głoski, np. dotykając językiem podniebienia w trakcie zabaw w domu.

 

Co dają ćwiczenia logopedyczne?

Ćwiczenia narządów mowy mają na celu wpłynąć na odpowiedni rozwój mowy i sprawić, że dziecko będzie w stanie wysławiać się w pełni poprawnie. Wiele osób myśli, że to zadanie tylko dla specjalisty. Logopeda może jednak przepisać ćwiczenia warg i języka do wykonania w domu, przy okazji zabaw dziecka z rodzicami.

 

Wykonywanie ćwiczeń logopedycznych

Stawiając na ćwiczenia logopedyczne, które są wykonywane regularnie, dziecko jest w stanie mówić coraz płynniej i wyraźniej. Warto się więc tego podjąć gdy dziecko ma problemy z prawidłową wymową.

 

Zwalczanie wady wymowy

Ćwiczenia pomagają w prawidłowym rozwoju mowy dziecka i mają przy tym duże znaczenie. Ważne jest to, by nie bagatelizować problemu, bowiem może on w przyszłości jeszcze bardziej się rozwinąć.

 

Regularne ćwiczenia przynoszące rezultaty

Zadaniem dziecka jest wykonywanie łatwych ćwiczeń buzi oraz języka - najlepiej w formie zabawy, które mają na celu poprawę mowy w znaczącym stopniu. W domu można wykonać wiele ćwiczeń, np. językiem, wypowiadając różne głoski. Jednocześnie gwarantuje to dziecku zabawę, a także rozwija zainteresowania nauką nowych rzeczy.

 

Ćwiczenia z dzieckiem w domu

Dużym plusem jest bez wątpienia to, że ćwiczenia można wykonywać z dzieckiem w domu. Nie potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi ani dużych ilości czasu.

 

Ćwiczenia mięśni twarzy

Przy wymowie głosek szeregu szumiącego należy zwrócić szczególną uwagę na wargi i ich ustawienie przy wypowiadaniu głosek. Dodatkowo ćwiczenia z językiem przy zamkniętej buzi takie jak np. mocne przykładanie języka do podniebienia z pewnością przyniosą oczekiwany efekt.

 

Ćwiczenia oddechowe

Wykonywanie ćwiczeń oddechowych takich jak dmuchanie baniek mydlanych, nadymanie policzków czy też dmuchanie na lekkie przedmioty jak piłeczki pingpongowe czy też kolorowe piórka pomaga zwalczać wadę. Dużym plusem jest tutaj to, że dziecko może samodzielnie ćwiczyć w domu o dowolnej porze dnia.

 

Odpowiednia tonacja głosu

Śpiewanie piosenek, prawidłowe ustawianie języka przy wypowiadaniu danej głoski, właściwa tonacja głosu czy też naśladowanie odgłosów zwierząt - wszystko to ma wpływ na narząd mowy i to jak maluch będzie się rozwijał.

 

Zabawy logopedyczne

Proste zabawy logopedyczne takie jak nabieranie powietrza nosem i wypuszczanie ustami czy też wspomniane wcześniej naśladowanie zwierząt takich jak węże lub pszczoły to coś, o czym powinni pamiętać wszyscy rodzice. W formie zabawy tego typu można połączyć przyjemne z pożytecznym i spędzić miło czas ze swoim dzieckiem, jednocześnie poprawiając jego wymowę.

 

Profesjonalne zajęcia logopedyczne w gabinecie

Popularnym i skutecznym rozwiązaniem jest też udanie się do sprawdzonego logopedy. Zajęcia z logopedą są w stanie bardzo szybko przynieść rezultaty. Jeśli więc tylko Twoje dziecko ma problemy z wymową, należy udać się jak najszybciej do odpowiedniego specjalisty. Jego zalecenia sprawią również, że jako rodzic będziesz lepiej wiedział, jakimi ćwiczeniami pomóc swojemu dziecku.

 

Jak często wykonywać ćwiczenia?

Niezaprzeczalnym plusem w przypadku ćwiczeń jest to, że ćwiczyć można zaledwie 15 minut dziennie. Ważne jest jednak to, by być konsekwentnym i o tym nie zapominać. Możemy wykonać je chociażby po powrocie z przedszkola czy też pod wieczór - przed snem. Dla rodziców to duże ułatwienie, szczególnie jeśli mają oni mało czasu w ciągu dnia.

 

Ile trzeba czekać na efekty?

Trudno jest dokładnie powiedzieć, ile będzie trwała cała terapia. W niektórych przypadkach może to być kilka tygodni lub miesięcy, a w innych nawet lata. Wszystko zależy tutaj tak naprawdę od dziecka i tego jak szybko będzie w stanie nauczyć się odpowiedniej wymowy. Grunt to się nie poddawać i dużo ćwiczyć - również samodzielnie.

 

Podsumowanie

Wada wymowy u dzieci to poważny problem, którego nie wolno bagatelizować. Udanie się do dobrego logopedy i ćwiczenia różnego rodzaju mogą pomóc dziecku w znaczący sposób i przyspieszyć całą terapię. Plusem jest to, że wiele ćwiczeń można wykonywać w formie zabawy. Dzięki temu łatwo jest zachęcić dziecko do regularnych ćwiczeń we własnym domu. Działając wspólnie z profesjonalistą wada wymowy zostanie prędzej czy później zażegnana i dziecko będzie mogło mówić wyraźnie i głośno.