fbpx

Telefon :+48 505 709 039   Adres email: kontakt@tervita.pl

wtorek, 24 maj 2022 18:27

Co to jest logopedia?

W kształtowaniu prawidłowej mowy czasami warto skorzystać z pomocy specjalistów. Aby cały proces rozwoju mowy przebiegał w sposób książkowy należy przykładać do tego starań i włożyć ogrom pracy. Niestety pojawienie się niekiedy wad wymowy jest rzeczą nieodzowną. Jednak nie trzeba się na to godzić. Mimo to możliwe jest kształtowanie prawidłowej mowy zarówno u dzieci, jak i u osób z niepełnosprawnością intelektualną. Warto zdać sobie sprawę, że wczesna interwencja logopedyczna może pomóc z usuwaniem wad wymowy i przełożyć się na jakość komunikacji językowej. Zobacz, czym jest logopedia i co zrobić, aby doskonalenie wymowy i usuwanie wad mowy było możliwe i łatwiejsze!

 

Spis treści

Co to jest logopedia?

Co się robi u logopedy?

Co daje logopedia?

Kto powinien iść do logopedy?

Czy warto chodzić do logopedy?

Korzyści z chodzenia do logopedy

Zadania logopedii

Podsumowanie

 

Co to jest logopedia?

W przypadku wad i zaburzeń mowy mówi o terapii logopedycznej, która ma na celu zniwelowanie tych problemów. Jednak czym tak naprawdę jest logopedia? Czy wiesz, jaka jest jej definicja? W zakresie logopedii leży zarówno kształtowanie właściwej wymowy (w okresie jej rozwoju), ale także doskonalenie mowy osób niezależnie od wieku (tzw. logopedia ogólna). Terapia logopedyczna skupia się także na usuwaniu różnego rodzaju wad (tzw. logopedia specjalna).

Oprócz tego logopedia traktowana jest jako dział pedagogiki, którego celem jest kształtowanie prawidłowej mowy, tj. nauczanie mowy i korygowanie wszelkich wad wymowy w okresie rozwoju dziecka.

 

Co się robi u logopedy?

Logopeda bada sposób mówienia dzieci i dorosłych. Sprawdza jak wyglądają i jak działają narządy mowy, jak np. wędzidełko, zgryz. Terapia opiera się na indywidualnych zajęciach i indywidualnie dobranej terapii.

 

Co daje logopedia?

Musisz wiedzieć, że logopedia wyodrębniła się z językoznawstwa. Jej głównym zadaniem jest niwelowanie wszelkich nieprawidłowości związanych z mową, językiem i komunikowaniem się. Jej celem jest nie tylko redukowanie zaburzeń. Logopedia zajmuje się także kształtowaniem naszego myślenia, wypowiadaniem słów i pojedynczych głosek.

Oprócz tego (w ramach profilaktyki) bada przyczyny zaburzeń oraz trudności z komunikacją.

 

Kto powinien iść do logopedy?

Zastanawiasz się, czy terapia logopedyczna jest konieczna? Czy warto chodzić do logopedy? Logopedia skupia się na sposobie mówienia, rozumienia języka. Dlatego jeśli sposób w jaki wypowiada się Twoje dziecko nie jest prawidłowy lub w jakiś sposób Cię niepokoi warto zapisać się na konsultację logopedyczną.

Zastanawiasz się, kto powinien iść do logopedy? Logopeda to osoba, która może pracować zarówno z dzieckiem, jak i osobami dorosłymi. Nie jest istotny wiek pacjenta, a jego mowa i sposób wypowiadania się. Terapia zaburzeń mowy może być rozpoczęta niemal w każdym etapie życia. W końcu logopedia skupia się na doskonaleniu mowy, głosu i zajmuje się kształtowaniem sposobu wypowiadania się.

 

Czy warto chodzić do logopedy?

Logopedia zajmuje się nie tylko leczeniem zaburzeń mowy. Logopeda może pracować z pacjentem na mowie już ukształtowanej, co oznacza, że wszelkie trudności, które były powielane przez lata praktyki mogą zostać teraz zniwelowane. Do logopedy mogą zgłosić się zarówno dzieci z rodzicami, jak i osoby dorosłe z zaburzeniami mowy. W późniejszym okresie życia również mogą się pojawić trudności z mową. Obecność tych zaburzeń to coś, z czym ta dyscyplina naukowa z pewnością sobie poradzi.

Leczenie zaburzeń mowy osób w różnym wieku to główne zadanie logopedii. Dlatego jeśli zauważasz jakiekolwiek wady mowy u siebie lub gdy Twoje dziecko potrzebuje pomocy w nauczanie mowy możesz zgłosić się do logopedy.

 

Korzyści z chodzenia do logopedy

Podczas terapii logopedycznej specjalista zajmuje się nie tylko zaburzeniami i nieprawidłowościami wymowy i rozumienia, ale także rozwija zdolności komunikacji. Nauka polega zarówno na pracy na zaburzeniach, ale także na ma na celu stymulowanie kontaktu i zdolności komunikacyjnych dzieci i osób dorosłych.

Oprócz tego wśród korzyści z chodzenia do logopedy należy wymienić elementy profilaktyki logopedycznej, tj. praca nad prawidłową wymową, niwelowanie trudności, które utrudniają dziecku prawidłowe komunikowanie się.

Czasami dla rodziców niepokojące są trudności z jakimi mierzy się ich dziecko. Porównując zdolności językowe dziecka i jego rówieśników możemy podjąć decyzję o rozpoczęciu wizyt u specjalisty logopedii. Terapia ma pomóc nie tylko w rozwoju mowy, ale przede wszystkim ułatwić komunikowanie się i posługiwanie się językiem na dalszych etapach rozwojowych dziecka.

 

Zadania logopedii

Logopedia zajmuje się wadami wymowy w szerokim znaczeniu. Wady wymowy rozumiane są jako np.:

  • dyslalia, czyli zaburzenia które powstaje na skutek uszkodzenie lub nieodpowiednie ukształtowanie języka, warg czy podniebienia,

  • dysfonia, czyli tzw. chrypka,

  • alalia - wada, która powstaje na skutek uszkodzenia struktur korowych mózgu przed rozpoczęciem mówienia,

  • afazja - utrata zdolności mówieni, pisania lub czytania,

  • parafazja - to ten rodzaj wady wymowy, który polega na płynnym wypowiadaniu się, ale z przekręcaniem wyrazów lub dobierania złych słów.

Logopeda odgrywa ważną rolę w leczeniu tych oraz innych zaburzeń mowy dziecka i osób dorosłych. Dlatego tak ważne jest, żeby w odpowiednim czasie sięgnąć po pomoc. Zarówno praca z dzieckiem, jak i dorosłym może przynieść zauważalne efekty i zmniejszyć obecność zaburzeń mowy.

 

Podsumowanie

Logopeda to specjalista, który pracuje zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Jego praca polega zarówno na profilaktyce i wspieraniu rozwoju mowy, jak i leczeniu różnego rodzaju zaburzeń aparatu mowy i języka. Leczenie poprzedzone jest dokładną diagnozą. Dobranie sposobu leczenia ma wymiar indywidualny i może się różnić w zależności od każdego pacjenta.

Do specjalisty może pójść zarówno dziecko w wieku szkolnym, jak i dorosły. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że niezależnie od wieku wady można pracować nad wadami wymowy.