fbpx

Telefon :+48 505 709 039   Adres email: kontakt@tervita.pl

wtorek, 24 maj 2022 18:13

Co to jest fizjoterapia?

Poziom sprawności fizycznej zależy od wielu czynników. Warto korzystać nie tylko z różnych metod leczenia, ale także dokładać wszelkich starań, aby jakość wykonywanych ćwiczeń była wysoka. Dlatego warto skorzystać z pomocy, jaką niosą fizjoterapeuci. To pomoże zadbać o kondycję narządu ruchu i walczyć z konsekwencjach urazów.

 

Spis treści

Fizjoterapia - dyscyplina naukowa

Wykształcenie fizjoterapeuty

Rodzaje fizjoterapeutów

Ścieżka kariery w fizjoterapii

Rehabilitacja ruchowa

Przygotowanie do wykonywania zawodu

Pomoc dla osoby niepełnosprawnej

Pomoc dla zawodowych sportowców

Co jest głównym celem fizjoterapii?

Korzyści z korzystania z fizjoterapii

Masaż terapeutyczny

Gdzie może pracować fizjoterapeuta?

Podsumowanie

 

Fizjoterapia - dyscyplina naukowa

Fizjoterapia to dziedzina, która zajmuje się ciałem człowieka. Kształtowanie umiejętności właściwego zachowania to jeden z celów fizjoterapeuty. W zawodzie fizjoterapeuty ważne jest, aby pomagać osobom, które tego potrzebują. Dlatego tak ważne jest zarówno dobre przygotowanie merytoryczne, jak i praktyka, która pomaga doskonalić umiejętności.

 

Wykształcenie fizjoterapeuty

Jeśli zastanawiasz się, co to jest fizjoterapia, to także warto pochylić się nad tym, jak powinno wyglądać wykształcenie fizjoterapeuty. Musisz zdać sobie sprawę, że, aby figurować w krajowym rejestrze fizjoterapeutów, każdy zainteresowany musi ukończyć studia magisterskie lub odpowiednie przygotowanie. Fizjoterapeuta musi ukończyć:

  • studia I stopnia (licencjat),

  • studia II stopnia (magister)

  • lub czteroletnie studia podyplomowe specjalistyczne.

 

Rodzaje fizjoterapeutów

Na rynku dostępnych jest wiele ścieżek i sposobów działania. Warto zdać sobie sprawę, że zarówno fizjoterapeuta dziecięcy, jak i osób dorosłych powinien mieć odpowiednie przeszkolenie, aby móc pomagać np. z urazami kręgosłupa szyjnego lub innych odcinków kręgosłupa.

Oprócz tego fizjoterapeuta może mieć różne tytułu. Są to przede wszystkim: Tytuły zawodowe fizjoterapeutów to: technik fizjoterapii, licencjat fizjoterapii, czy także magister fizjoterapii.

 

Ścieżka kariery w fizjoterapii

Każdemu fizjoterapeucie powinno zależeć na tym, aby przywrócić pacjenta do maksymalnych zdolności ruchowych. W końcu fizjoterapia tak naprawdę oznacza leczenie ciała. Dlatego wykonywanie świadczeń zdrowotnych powinno być rzetelne i dokładne.

W przypadku pracy zawodowej fizjoterapeuta może wybrać wiele kierunków kariery, np. może pracować tylko z dziećmi, tylko z osobami dorosłymi, czy np. z konkretnymi schorzeniami i problemami. Taka wąska specjalizacja sprawia, że fizjoterapeuta staje się coraz lepszy i dokładniejszy w tym, co robi.

 

Rehabilitacja ruchowa

W gabinecie fizjoterapii dobrze jest wykonać ocenę zdolności psychofizycznych. Dzięki temu możliwe będzie wyznaczenie sposobu działania i przywracania pacjenta do normalnego życia społecznego. Udzielanie świadczeń zdrowotnych w przychodni rehabilitacyjnej lub gabinecie bardzo często zalecane jest po urazach, wypadkach i uszkodzeniach ciała. Niekiedy w szpitalu rehabilitacyjnym zaleca się kontynuowanie rehabilitacji w celu przedłużenia efektów i szybszego powrotu do zdrowia i pełnej sprawności.

 

Przygotowanie do wykonywania zawodu

To jak wygląda postępowanie lecznicze w gabinecie jest wpajane studentom i kursantom od pierwszych chwil nauki. Świadczenie usług powinno przywracać pacjentów do normalnego bytowania i umożliwiać im korzystanie z życia (w miarę ich możliwości).

 

Pomoc dla osoby niepełnosprawnej

W przypadku osób niepełnosprawnych najczęściej stosowana jest rehabilitacja społeczna oraz rehabilitacja zawodowa. Czym one są? Pierwsza z nich - społeczna ma na celu łagodzenie barier społecznych i przyzwyczajanie osób niepełnosprawnych do funkcjonowania w grupie większej populacji osób. Z kolei zawodowa ma na celu pomoc w aspektach funkcjonowania zawodowego. Co oznacza, że taka terapia może wpłynąć na wybór optymalnego zatrudnienia i dać pacjentowi narzędzia do funkcjonowania w pracy.

 

Pomoc dla zawodowych sportowców

Fizjoterapeuci bardzo często także współpracują z zawodowymi sportowcami. Poradnictwo zawodowe i wsparcie w aktywności fizycznej jest kluczową pracą fizjoterapeuty z profesjonalistami.

 

Co jest głównym celem fizjoterapii?

Przede wszystkim zmniejszenie bólu, napięcia mięśni i pomoc w przywróceniu pełnej sprawności ciała i układu ruchu. Przede wszystkim sposób pracy i metody leczenia są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Niezależnie od tego czy Twoim problemem jest nietrzymanie moczu, nauka chodu czy zbyt duże napięcie mięśni - warto skontaktować się właśnie z fizjoterapeutą.

 

Korzyści z korzystania z fizjoterapii

Za pomocą ruchu można wiele naprawić w ciele. Właśnie na tym opiera się fizjoterapia. Zarówno za pomocą masaż leczniczego, specjalnej terapii (np. terapia cieplna) można zarówno opóźnić proces starzenia skóry, jak i rozwiązać trudności związane z mobilnością.

 

Masaż terapeutyczny

Czy wiesz czym jest masaż leczniczy? Polega on na manipulacji tkanek miękkich,. Wykonywanie rytmicznych ruchów w niektórych punktach ciała pomaga m.in.: na złagodzenie bólu.

Gdzie może pracować fizjoterapeuta?

Możliwości fizjoterapeuty pod kątem zatrudnienia są duże. Co to oznacza? Że może szukać i podjąć pracę przede wszystkim w ośrodkach służby zdrowia. Osoba z wykształceniem fizjoterapeutycznym może pracować w:

  • szpitalach,

  • prywatnych klinikach,

  • ośrodkach rehabilitacyjnych.

Oprócz tego bardzo często fizjoterapeuci decydują się na prywatną praktykę i przyjmowanie pacjentów w prywatnych gabinetach.

 

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się czym polega fizjoterapia i jak wpływa ona na poziom jakości życia to musisz zdać sobie sprawę z tego, że osoba z wykształceniem fizjoterapeutycznym nie tylko niweluje napięcie mięśni, ale także pomaga w rozwiązywaniu wielu problemów i trudności układu ruchowego. Jeśli możliwości pacjenta są ograniczane przez uszkodzenia np. kręgosłupa lub innych części ciała, to fizjoterapia powinna być priorytetem.