fbpx

Telefon :+48 505 709 039   Adres email: kontakt@tervita.pl

czwartek, 21 lipiec 2022 09:07

Integracja sensoryczna - co to jest?

W zachowaniu dziecka bardzo często można upatrywać zarówno sukcesów rozwojowych, jak i wszelakich niepowodzeń i zaburzeń. Jeśli Twoje dziecko nie lubi dotyku, przytulania się, a Ty masz wrażenie, że jest ono w ciągłym ruchu (np. nie może się zatrzymać i wpada na przedmioty) to możesz podejrzewać objawy zaburzeń integracji sensorycznej. Czy wiesz, co w takiej sytuacji zrobić? Zobacz czym jest integracja sensoryczna i jak wygląda terapia SI.

 

Spis treści

Rozwój sensorycznej integracji u dziecka

Na czym polega integracja sensoryczna?

Terapia integracji sensorycznej

Do kogo jest skierowana terapia SI?

Zaburzenia integracji sensorycznej - jak poznać?

Diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej

Prowadzenie terapii SI - kto może?

Jak wspomagać rozwój sensorycznej integracji na co dzień?

Podsumowanie

 

Rozwój sensorycznej integracji u dziecka

Jako rodzic z pewnością wiesz, jak prawidłowy rozwój dziecka jest ważny. Jednym z jego elementów jest rozwój integracji sensorycznej. Rozpoczyna się on już w okresie prenatalnym. Pierwszym zmysłem, który pojawia się u naszych dzieci jest dotyk (następuje to około 5,5 tygodnia życia dziecka). Już na tym etapie jest on stale rozwijany poprzez stymulację ruchami matki. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby matki w czasie ciąży były aktywne, ale i aby po porodzie stymulować dziecko. Integracja bodźców zmysłowych (czyli bodźce sensoryczne) wpływa na prawidłowy rozwój dziecka.

 

Na czym polega integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna jest procesem, który następuje w układzie nerwowym. Polega on na odbiorze i organizacji odbieranych przez zmysły bodźców. Zatem dotyczy ona wrażeń wzrokowych, słuchowych, dotykowych, węchowych, smakowych, ale także jest związany z koncentracją uwagi czy prawidłowym poziomem koordynacji ruchowej(priopercepcja).

 

Terapia integracji sensorycznej

Zatem na czym polegają zasady terapii integracji sensorycznej (SI)? Terapia prowadzona przez certyfikowanego terapeutę polega na dostarczaniu dziecku odpowiedniej dawki doznań sensorycznych. Ich intensywność i rodzaj są dostosowane do charakteru i stopnia nasilenia zaburzeń. Ważnym założeniem terapii jest to, aby przebiegała ona w przyjaznej atmosferze zarówno dla terapeuty, jak i dla małego pacjenta.

 

Do kogo jest skierowana terapia SI?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że integrację sensoryczną można prowadzić po wcześniejszej diagnozy SI. Zajęcia integracji sensorycznej mogą być skierowane do dzieci różnymi trudnościami (nie tylko rozwojowymi). Mianowicie z:

  • chorobami genetycznymi i neurologicznymi,

  • nadpobudliwością psychoruchową,

  • autyzmem,

  • opóźnieniem psychoruchowym.

 

Zaburzenia integracji sensorycznej - jak poznać?

Do postawienia diagnozy o zaburzeniach integracji sensorycznej w codziennym funkcjonowaniu konieczne są badania, testy i weryfikacja tych trudności. Jak się to odbywa? Konieczne jest zbadanie dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Warto pamiętać, że do przeprowadzenia diagnozy SI nie ma dolnej granicy wieku. To oznacza, że w momencie, gdy zauważasz niepokojące objawy u swojego dziecka możesz zgłosić się do specjalisty w terapii SI.

 

Diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej

Zastanawiasz się, jak wygląda diagnoza integracji sensorycznej w rozwoju dziecka? Czy musisz się do niej jakość przygotowywać? Warto zdać sobie sprawę, aby rozpocząć terapię związaną z integracją sensoryczną konieczna jest diagnoza. Obejmuje ona nie tylko obserwacje dziecka podczas zabaw ruchowych czy w codziennych zachowaniach, ale także wywiad z opiekunem i specjalistyczne testy Południowo Kalifornijskie, dzięki którym możliwe jest ocenienie takich obszarów funkcjonowania dziecka jak: planowanie ruchu, różnicowanie wrażeń dotykowych, naśladownictwo ruchowe, równowagę, koordynację wzrokowo-ruchową.

 

Prowadzenie terapii SI - kto może?

Czy wiesz, do kogo się zwrócić aby rozpocząć terapię SI? Metoda integracji sensorycznej w terapii może być prowadzona przez osobę, która ukończyła studia z zakresu fizjoterapii, psychologii lub pedagogiki. Ważne jest, aby zweryfikować, czy ta osoba posiada specjalistyczne kwalifikacje terapeuty SI. Co oznacza, że powinna ukończyć co najmniej drugi stopień kursu integracji sensorycznej lub studia podyplomowe z zakresu integracji sensorycznej.

 

Jak wspomagać rozwój sensorycznej integracji na co dzień?

Integracja sensoryczna (SI) zaczyna się kształtować już w okresie prenatalnym. Właśnie dlatego warto na tym etapie zadbać o umiarkowaną aktywność. Doskonale sprawdzą się spacery, pływanie czy nawet bujanie na hamaku. Warto również kontynuować te czynności po porodzie. Po to, aby zachowania dziecka pełne były bodźców stymulujących rozwój.

 

Podsumowanie

Warto zdać sobie sprawę, że właściwa zabawa, dostarczanie bodźców do poszczególnych części ciała wpłynie pozytywnie na rozwój. Jednak jeśli zauważasz niepokojące zmiany na którymś z etapów rozwojowym zwróć się po pomoc do specjalisty, po to, aby psycholog dziecięcy mógł pomóc np. w rozwoju mowy czy z utrzymaniem równowagi. Może mieć to zasadnicze znaczenie dla dalszego rozwoju dziecka.

Więcej w tej kategorii: « Jak ćwiczyć z dzieckiem logopedię?